Jednodruhové vůně
Nejprodávanější
Koncentrace vonných esencí určuje, zda jde o:
- parfém(P - parfum)
- parfémovanou vodu (EDP - eu du parfum)
- toaletní vodu (EDT - eu du toilet)
- kolínskou vodu (EDC - eu du cologne)
Co znamená kolínská voda a jak vznikla?
V parfemářském průmyslu kolínská voda označuje složení s jedinou vonnou esencí, která nepřesahuje koncentraci 5 - 7 %.
Právě jistému Jeanu Marie Farinovi, v 18. století, vděčíme za vznik kolínské vody. Tento parfumér se narodil v Itálii, ale usadil se v Kolíně nad Rýnem a za čas začal vyrábět Eau de Farina, které se právě podle města vzniku začalo říkat "kolínská voda" . Tato směs byla vyrobena z éterických olejů a téměř čistého alkoholu.
V té době opojné parfémy, které byly obvykle založené na santalovém oleji nebo pižmu, umožňovaly maskovat nepříjemné pachy, ale často tyto vůně byly velice silné. Svěžejší a lehčí "kolínskou vodu" začali stále více používat šlechtici a šlechtičny. Kolínská voda se tak stala oblíbenou u několika slavných francouzských historických osobností jako byli Ludvík XV., Ludvík XVI. nebo Napoleon I. Bonaparte.
Se vzestupem industrializace v 19. století a zlepšením zdravého životního stylu ve všech společenských vrstvách se "kolínská voda" stala nejpoužívanější koncentrací mezi vůněmi.
Voda se zázračnými vlastnostmi?
V 18. století získala "kolínská voda" lékařskou pověst s tisíci přednostmi, neboť neexistovaly žádné lékařské předpisy. Tehdejší lékaři dokonce povzbuzovali své pacienty, aby tuto vodu používali k léčbě různých onemocnění, prováděli omývání, nebo ji dokonce pili pro udržení dobrého zdraví.
Kromě toho, ze přináší radost svou vůní, se v určitých zemích používala a dodnes používá k dezinfekci rukou, parfémovaní prádla a dokonce i k leštění listů rostlin.
Ve 20. století byla "kolínská voda" velice oblíbená mezi ženami i muži, neboť byla díky nízkému obsahu vonných esencí finančně dostupná a stala se tak "parfémem", který mohl nosit každý.
Vůně kolínské vody dokáže navodit příjemné a uvolňující pocity, proto je v současné době hojně využívána i v aromaterapii. Pokud jde o lékařskou účinnost, zatím nebyla prokázána.